Przychodnia Wrocław - Specjalistycza Przychodnia - hih

tel: 71 35-005-35

Umów się na wizytę

Umów pracownika 

Przychodnia Wrocław - Specjalistycza Przychodnia - hih

tel: 71 35-005-35

Śledź nas na fb 

Śledź nas na 

Umów się na wizytę

Umów pracownika 

Badania san-epid

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych mają na celu wykluczenie (bądź wykrycie) schorzeń stanowiących przeciwwskazanie do pracy w kontakcie z żywnością lub u  osób, których charakter pracy wymaga stałego, lub częstego kontaktu z ludźmi. Pracownicy zatrudnieni na tych stanowiskach pracy muszą posiadać aktualne orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania takiej pracy.

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych wskazane są dla następujących grup zawodowych : nauczycieli, pracowników branży spożywczej i gastronomicznej, medycznej, uczniów szkół oraz studentów szkół wyższych kształcących się w tożsamych branżach.

Aby otrzymać orzeczenie lekarskie dla celów san-epid. należy wykonać badania laboratoryjne, tj. trzykrotne badanie kału w kierunku bakterii Salmonella i Shigella, w trzech kolejnych następujących po sobie dniach, badanie lekarskie oraz w razie konieczności RTG płuc.

Wszystkie badania wykonasz w naszych przychodniach. Zapytaj o szczegóły i termin badania naszych pracowników: 71 35-005-35 lub 609-237-987

Czytaj Więcej
Badania sanepid Wrocław – pytania i odpowiedzi
Badanie sanepid  – jak często trzeba robić
 • Jeśli wykonujesz badanie sanepid po raz pierwszy w życiu, wówczas wymagane są laboratoryjne badania kału. Badanie kału ważne jest dożywotnio. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pacjent zachoruje na choroby zakaźne salmonella lub shigella. Wówczas badanie trzeba powtórzyć, po całkowitym wyzdrowieniu.
 • Po otrzymaniu pozytywnych wyników próbek kału, pacjent wykonuje badanie lekarza medycyny pracy, który wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. To lekarz orzecznik decyduje jaki jest termin następnego badania. Na ogół jest ro 1 rok, w niektórych przypadkach mogą być to 2 lata.
 • Jeśli wykonujesz badanie sanepid po raz kolejny, nie musisz dostarczać próbek kału. Wykonujesz jedynie badanie lekarza medycyny pracy, który określa termin kolejnych badań. Na ogół jest to 1 rok, w niektórych przypadkach mogą być to 2 lata.
Badanie sanepid pierwszorazowe – jak przebiega badanie
 • Jeśli robisz badanie sanepid po raz pierwszy w życiu, musisz dostarczyć 3 próbki kału, z trzech kolejnych dni.
 • Próbki należy dostarczyć do naszej przychodni w poniedziałek i wtorek każdego tygodnia.
 • W celu pobrania próbki należy zakupić specjalny pojemnik do wymazów. Pojemnik ten dostępny jest w stacjach sanepid we Wrocławiu.
 • Pobranie próbki wykonuje się poprzez wymaz z okolic odbytu.
 •  Próbki wysyłane są do laboratorium, a wynik otrzymujemy w ciągu 14 dni od dnia oddania wymazu. Wyniki odbierzesz w naszej przychodni.
 •  Po otrzymaniu wyników próbek kału, nasz personel skontaktuje się z Tobą w celu zakończenia badań.
 • W umówionym terminie wykonasz badanie lekarza medycyny pracy i na tym zakończysz badania sanepid.
Badanie sanepid pierwszorazowe – jak przygotować się do badania kału
 • Przed pobraniem próbki, należy kupić specjalny pojemnik do wymazów, dostępny w placówce stacji sanitarno epidemiologicznej.
 • Próbkę do badania kału trzeba  pobrać, kiedy osoba badana jest na swojej zwyczajowej diecie. 
 • Żeby badanie sanepid było wiarygodne, próbki nie należy pobierać, kiedy pacjent przyjmuje antybiotyki. Najlepiej, badanie kału wykonać po ok. czternastu dniach od zakończenia przyjmowania leków. Wówczas próbka będzie odpowiednio pobrana i zabezpieczona, a badanie sanepid — wiarygodne. 

Umów wizytę

Umów się na wizytę

Umów swojego pracownika