Przychodnia Wrocław - Specjalistycza Przychodnia - hih

tel: 71 35-005-35

Umów się na wizytę

Umów pracownika 

Przychodnia Wrocław - Specjalistycza Przychodnia - hih

tel: 71 35-005-35

Śledź nas na fb 

Śledź nas na 

Umów się na wizytę

Umów pracownika 

Szczepienia

Wszystkie szczepienia wykonywane w naszej przychodni są poprzedzone wywiadem lekarskim oraz wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny z użyciem nowoczesnych, najlepszych jakościowo szczepionek.

W naszej Przychodni wykonujemy

  • Szczepienia przeciwko grypie
  • Szczepienia przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych
  • Szczepienie ochronne przeciwko żółtaczce (WZW typu A, B)
  • Szczepienia ochronne przeciwko tężcowi

 

Czytaj Więcej
Szczepienia Wrocław

Ostatnie lata pandemii pokazały w szczególności jak ważne są szczepienia przeciwko wirusom. Dzięki regularnym szczepieniom unikamy narażenia na groźne choroby, które w wielu przypadkach mogą być nawet śmiertelne. Dlatego nie należy lekceważyć tematu regularnych szczepień zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych.

W przychodni HIH oferujemy szczepienia prywatnie na najczęstsze choroby wirusowe. 

Poniżej odpowiadamy na pytania i wątpliwości odnośnie szczepień na poszczególne choroby:

Szczepienia przeciwko grypie

 Co jaki czas należy szczepić się przeciwko grypie?

Lekarze i epidemiolodzy rekomendują, żeby na grypę szczepić się co roku. Wynika to z faktu, że  co rok pojawiają się nowe szczepy wywołujące ten wirus. A to oznacza, że skład szczepionki różni się nieco od tego sprzed roku.  Tylko ponowne szczepienie przeciwko grypie daje pełną ochronę. 

Jakie są najczęstsze objawy niepożądane po szczepieniu przeciwko grypie?

 Niepożądane objawy po szczepieniu się przeciwko grypie występują sporadycznie. Głównie dzięki temu, że  przed szczepieniem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski. Po szczepieniu na grypę zdarzają się jednak reakcja alergiczna. Mamy z nią jednak do czynienia najczęściej w przypadku osób, u których  reakcja ta wystąpiła w przeszłości. U jednej do dwóch osób na 100 000 pacjentów pojawiły się natomiast  problemy neurologiczne, objawiające się osłabieniem mięśni.

 Czy istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają szczepienie na grypę? 

Przeciwko grypie nie powinni szczepić się pacjenci, u których pojawiły się odczyny poszczepienne po pierwszym szczepieniu, u których doszło do zaostrzenia choroby przewlekłej, które są uczulone na białko kurze lub mają gorączkę.  Ostateczną decyzję jednak zawsze podejmuje lekarz.

Szczepienie na kleszcze

Jak często należy szczepić się przeciwko kleszczom?

Żeby szczepienie przeciwko kleszczom było skuteczne, należy przyjąć trzy dawki szczepienia pierwotnego, a ponadto — dawkę przypominającą, co trzy do pięciu lat.

Czy szczepienie przeciwko kleszczom mogą przyjąć wszyscy?

Istnieją przeciwwskazania, które powodują, że lekarze nie rekomendują przyjęcia szczepienia na klaszcze. Zaliczamy do nich: silną reakcję alergiczną, na któryś ze składników szczepionki, infekcja z gorączką, silny wstrząs anafilaktyczny, po  przyjęciu pierwszej dawki szczepionki na kleszcze. 

 Jakie odczyny poszczepienne zaobserwowano po szczepieniu na kleszcze?

 Najczęstsze niepożądane odczyny po szczepieniu przeciwko kleszczom to: ból w miejscu ukłucia, który może być odczuwalny w całym ramieniu, zaczerwienienie, ogólne osłabienie lub stan podgorączkowy. Objawy te ustępują jednak po jednym do trzech dni.

Szczepienie przeciw żółtaczce

Ile razy należy zaszczepić się przeciwko żółtaczce?

Szczepienie przeciwko żółtaczce należy do tych obowiązkowych. Pierwszą dawkę otrzymuje dziecko w pierwszej dobie po urodzeniu, a kolejne do ukończenia siódmego miesiąca  życia. Oznacza to, że mali pacjenci są szczepieni w okresie noworodkowym i niemowlęcym, w sumie trzema dawkami szczepionek.  Szczepienie przeciwko żółtaczce zalecane jest  również osobom dorosłym, z podwyższonych grup ryzyka, które wcześniej nie miały okazji się zaszczepić. 

Kto nie powinien zaszczepić się przeciwko żółtaczce?

 Szczepienie przeciwko żółtaczce odradza się osobom, które są uczulone, na któryś ze składników szczepionki.

Czy po szczepieniu przeciwko żółtaczce występują działania niepożądane?

Tak, jednak są one mało dokuczliwe. Do najcięższych zaliczamy ból w miejscu ukłucia, zaczerwienienie,  pojawienie się krwiaka; bóle brzucha, bóle stawów. Rzadziej pacjenci zgłaszali natomiast:  gorączkę, biegunkę, nudności, wymioty, powiększone węzły chłonne.

Szczepienie na tężec

Czy trzeba powtórzyć szczepienie na tężec?

Dzieci przyjmują cztery dawki szczepionki na tężec, w drugim, trzecim, czwartym, piątym,  szesnastym i osiemnastym miesiącu życia, a następnie dawkami przypominającymi —  w szóstym i czternastym roku życia.  Szczepienie u osób dorosłych jest zalecane, jeśli w dzieciństwie nie zostały one zaszczepione. 

Czy istnieją przeciwwskazania w przypadku szczepienia na tężec?

Niektórzy pacjenci zgłaszają, że po szczepieniu na tężec pojawił się obrzęk w miejscu ukłucia, a także dolegliwości bólowe oraz gorączka.

Jakie są przeciwwskazania, jeśli chodzi o szczepienie na tężec? 

Przeciwwskazania, w przypadku szczepienia na tężec to uczulenie, na któryś ze składników szczepionki, podwyższona temperatura ciała, infekcja. 

Umów wizytę

Umów się na wizytę

Umów swojego pracownika