Do kompetencji lekarza laryngologa należy profilaktyka, diagnostyka, leczenie i zapobieganie chorobom ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi takich jak kość skroniowa, zatoki przynosowe, jama ustna, przełyk, tchawica i oskrzela. Zaburzenia zmysłów słuchu, węchu, równowagi lub smaku to powód, aby odwiedzić otolaryngologa.
Podczas konsultacji otolaryngologicznej w Przychodni HiH lekarz zbierze wywiad, wykona szczegółowe badanie. Gabinet wyposażony jest w najnowszej klasy videoendoskop, który służy bardziej sczczegółowej diagnozie dolegliwości i schorzeń. Ponadto, lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak audiometria tonalna i spirometria, które również zrealizujesz w naszej przychodni.
W razie konieczności, lekarz laryngolog wykona również następujące zabiegi:
- płukanie uszu
- przedmuchiwanie trąbki słuchowe
- usunięcie ciała obcego z ucha/nosa/gardła
- postępowanie zachowawcze w krwawieniu z nosa
- opatrunek uszny z lekiem
- pędzlowanie gardła
- pędzlowanie jamy ustnej
- tamponada nosa
- wymaz z nosa w kierunku badań laboratoryjnych
- płukanie zatok
Więcej Informacji
Laryngolog Wrocław – gabinet
Poradnia otolaryngologiczna w przychodni HiH to nowoczesny gabinet wyposażony w specjalistyczny sprzęt pozwalający zdiagnozować i leczyć choroby z zakresu otolaryngologii oraz wykonywać podstawowe zabiegi laryngologiczne. Nasi lekarze to specjaliści I i II stopnia specjalizacji, posiadający wieloletnie doświadczenie w leczeniu pacjentów, również klinicznych i od lat cieszący się ich uznaniem. W naszej przychodni przyjmuje również laryngolog dziecięcy.
Laryngolog prywatnie — jak przygotować się do wizyty
Laryngolog prywatnie pozwoli Ci uniknąć wielo tygodniowych kolejek do specjalisty. Wizyta u laryngologa nie wymaga szczególnych przygotować ze strony pacjenta. Żeby ułatwić lekarzowi badanie i diagnostykę, a sobie zapewnić większy komfort, warto przed wizytą pozbyć się woskowiny z uszu (najlepiej specjalnym sprejem a nie patyczkiem); dokładnie umyć zęby i język. Należy również pamiętać o zabraniu ze sobą wyników badań laryngologicznych, jeśli już kiedyś były wykonywane, a także listy zażywanych leków. To ułatwi i usprawni wywiad laryngologiczny.
Poradnia laryngologiczna — przebieg wizyty
Wizyta zawsze rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, analizy dokumentacji medycznej (jesli pacjent taką posiada) oraz badania fizykalnego. Następnie, lekarz wykona badanie endoskopowe (jeśli uzna je za niezbędne). Po zdiagnozowaniu problemu lekarz może wykonać dodatkowe zabiegi takie jak płukanie uszu, usunięcie woskowiny, usunięcia ciała obcego lub inne. Po wykonaniu wszystkich badań lekarz szczegółowo tłumaczy pacjentowi co mu dolega, jakie są przyczyny dolegliwości, jak leczyć i zapobiegać oraz, w razie konieczności wypisze receptę, skierowanie lub zwolnienie. Wizytę kończy wydruk podsumowania i zaleceń, które pacjent otrzymuje w formie papierowej dokumentacji medycznej.
Poradnia laryngologiczna — dodatkowe zabiegi
W naszej przychodni, oprócz badania otolaryngologicznego, wykonasz również badania diagnostyczne niezbędne do diagnozowania chorób z zakresu otolaryngologii, takie jak endoskopia, audiometria tonalna, spirometria i USG.
W razie konieczności, lekarz laryngolog wykona również niebędne zabieg, takie jak płukanie uszu, przedmuchiwanie trąbki słuchowe, usunięcie ciała obcego z ucha/nosa/gardła, postępowanie zachowawcze w krwawieniu z nosa, opatrunek uszny z lekiem, pędzlowanie gardła i jamy ustnej,tamponada nosa, wymaz z nosa w kierunku badań laboratoryjnych, płukanie zatok.
Charakterystyka wybranych badań laryngologicznych
- Endoskopia laryngologiczna
Jest to badanie wykonywane za pomocą fiberoskopu, czyli giętkiego przewodu zakończonego kamerą. Wykorzystanie endoskopii pozwala na łatwiejsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc i umożliwia dokładną obserwację na monitorze struktur narządów takich jak: przegroda nosowa, migdałki, błona bębenkowa czy struny głosowe. Badanie to robi się naogół w znieczuleniu, zatem jest ono bezbolesne. Pacjent może czuć jedynie lekki dyskomfort podczas wprowadzania urządzenia do gardła bądź nosa. Do zabiegu nie jest wymagane przygotowanie pacjenta.
- USG
Laryngolog lub radiolog wykonuje USG, kiedy chce dokładnie przyjrzeć się zatokom przynosowym, a także śliniankom i węzłom chłonnym. Należy jednak pamiętać, że na USG można zobaczyć niepokojącą zmianę, ale nie ma możliwości, by jednoznacznie ją zdiagnozować. W takim przypadku wymagana jest dalsza, szczegółowa diagnostyka, by sprawdzić charakter zmiany chorobowej.
- Audiometria
Jest to badanie słuchu. Wykonuje się je w wyciszonym, dźwiękoszczelnym pomieszczeniu. Osoba badana ma założone specjalne słuchawki, a jej zadaniem jest reagowanie, kiedy usłyszy wskazany przez specjalistę dźwięk. Dzięki audiometrii laryngolog może zdiagnozować, na jakich częstotliwościach pacjent słyszy i z jakim ubytkiem słuchu mamy do czynienia.
Laryngolog dziecięcy Wrocław
W przychodni HiH przyjmuje wielu lekarzy specjalizujących się w leczeniu dzieci, w tym laryngolog dziecięcy. Datego dzieci objęte są HiH szczególną opieką. Nasz zespół rejestratorek i pielęgniarek przekłada szczególną wagę do tego, aby dzieci czuły się u nas komfortowo i aby badania przebiegły w jak najmniej stresującej atmosferze. Lekarze zaś posiadają specjalizację laryngologa dziecięcego, co daje pewność, że leczenie prowadzone jest przez najlepszych, dedykowanych specjalistów.
Poradnia otolaryngologiczna Wrocław – dostępność
Jeśli szukasz poradni laryngologicznej we Wrocławiu, z doskonałym dojazdem z niemal każdej części miasta, w której z dnia na dzień znajdziesz wolny termin, mając do wyboru aż pięciu lekarzy laryngologów oraz laryngologów dziecięcych – zadzwoń do przychodni HiH. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerami telefonów: 71 35-005-35 lub 609-237-987.