Kardiolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem wrodzonych i nabytych chorób układu sercowo-naczyniowego: serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych. W zakresie zainteresowań kardiologa mieści się więc cały układ krążenia i tzw. choroby sercowo-naczyniowe obejmujące między innymi nadciśnienie tętnicze.
Podczas konsultacji kardiologicznej w Przychodni HiH, lekarz zbierze wywiad, wykona badanie oraz, w razie potrzeby, wykona również następujące badania w zakresie diagnostyki serca:
- EKG spoczynkowe z opisem
- EKG wysiłkowe z opisem (bieżnia)
- Echo serca (USG serca)
- Holter EKG (24h, 48h)
- Holter ciśnieniowy 24h
Więcej Informacji
Poradnia kardiologiczna Wrocław – kiedy warto umówić się na wizytę
Poradnia kardiologiczna to pierwsze miejsce, do którego powinieneś się zgłosić, jeśli:
- odczuwasz ból w klatce piersiowej lub duszność,
- szybko się męczysz,
- masz częste kołatanie serca,
- zdarzają Ci się omdlenia lub stany przedomdleniowe,
- cierpisz na nadciśnienie,
- masz częste zawroty głowy,
- zauważyłeś obrzęk kończyn dolnych.
Poradnia kardiologiczna Wrocław – jak przygotować się do wizyty
Pierwsza wizyta u kardiologa wiąże się z przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z pacjentem, a dokumentacja medyczna znacząco go ułatwi. Dlatego bardzo ważne jest, by zabrać ze sobą listę zażywanych leków oraz wyniki wcześniejszych badań, jeśli były wykonywane w przeszłości. To samo dotyczy hospitalizacji, wykonywanych zabiegów operacyjnych, czy wizyt w sanatorium. Specjalista będzie zadawał wiele szczegółowych pytań, związanych z Twoim trybem życia, dietą, używkami czy potencjalnie stresującymi sytuacjami, które mogły wywołać lub nasilić objawy.
Poradnia kardiologiczna Wrocław – przygotowanie do badań diagnostycznych
Niektóre badania diagnostyczne wymagają przygotowania pacjenta.
Poniżej szczegółowe informacje jak należy się do nich przygotować:
EKG wysiłkowe
- Na badanie weź ze sobą obuwie i strój sportowy. Strój nie może zawierać elementów metalowych. Gabinet kardiologiczny w Przychodni HiH wyposażony jest w komfortową łazienkę, gdzie będzie mógł/mogła się przebrać oraz umyć po badaniu.
- Mężczyźni powinni mieć ogolone owłosienie na klatce piersiowej, tak aby była swobodna możliwość przymocowania elektrod.
- Na badanie należy przyjść wypoczętym, niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny bezpośrednio przed badaniem.
- Na wizytę weź ze sobą wyniki badań oraz dokumentację medyczną. Wykonaj również listę leków, jeśli jakieś zażywasz
Holter EKG i ciśnieniowy
- Mężczyźni powinni mieć ogolone owłosienie na klatce piersiowej, tak aby była swobodna możliwość przymocowania elektrod.
- Na badanie należy przyjść wypoczętym, niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny bezpośrednio przed badaniem.
USG serca, EKG spoczynkowe
nie wymagają żadnych przygotowań.
Na badanie należy przyjść wypoczętym, niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny bezpośrednio przed badaniem.
Lekarz kardiolog Wrocław – jakie badania u nas wykonasz
Czy lekarz kardiolog zarezerwowany jest wyłącznie dla osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego? Absolutnie nie. Wizytę w poradni kardiologicznej warto umieścić na liście rzeczy do zrobienia po 30 roku życia. Zgodnie z zasadą – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, palisz albo przeszedłeś Covid-19, koniecznie wykonaj podstawowe badania. Nawet bezobjawowe przejście koronawirusa mogło bowiem osłabić lub nawet uszkodzić Twoje serce. Co więcej, choroby układu sercowo-naczyniowego mają najczęściej charakter przewlekły. A im wcześniej zostaną wykryte, tym lepiej. Dlatego nie lekceważ pierwszych objawów, które mogą świadczyć o problemach z sercem. Kilka prostych, bezbolesnych i bezinwazyjnych badań może ustrzec Cię przed rozwojem nadciśnienia, miażdżycy, czy choroby wieńcowej, a w konsekwencji — przed zawałem serca. Podczas konsultacji kardiologicznej w naszej przychodni, lekarz nie tylko przeprowadzi wywiad, ale także wykona następujące badania w zakresie diagnostyki serca:
- EKG spoczynkowe z opisem,
- EKG wysiłkowe z opisem,
- echo serca (USG serca),
- holter EKG
- holter ciśnieniowy.
Kardiolog Wrocław – jak umówić się na wizytę
Nasza przychodnia znajduje się we Wrocławiu, w dzielnicy Psie Pole. Jak umówić się na wizytę? Wystarczy, że zadzwonisz pod jeden z dostępnych numerów telefonu: 71 35-005-35, 609-237-987.
Poradnia kardiologiczna a schorzenia układu naczyniowo – sercowego
Z powodu problemów kardiologicznych, co roku, umiera prawie 175 tys osób. Jak pokazują statystyki GUS-u, aż 40 tys. z nich dotyczy tzw. wieńcówki, czyli choroby niedokrwiennej serca. Jest to skutek gromadzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach przez co do mięśnia sercowego dociera mniejsza ilość dotlenionej krwi . Z kolei niewydolność serca wiąże się z coraz gorszym stanem mięśnia sercowego. Oprócz wad wrodzonych, najczęstszą przyczyną niewydolności serca jest długoletnie i nieleczone nadciśnienie tętnicze. Kolejną groźną chorobą kardiologiczną jest miażdżyca, która prowadzi do zmniejszenia światła tętnic, co utrudnia, a z czasem, uniemożliwia, prawidłowy przepływ krwi. Zaawansowana miażdżyca może być przyczyną zawału serca, który zabija rocznie ponad 15 tys. osób. Można temu zapobiec, dzięki wczesnej diagnostyce i leczeniu.